Fennakadások a Csalagútnál

Utazók százai, hat Eurostar szuperexpressz-vonat utasai rekedtek szerdára virradó éjszaka több órára a franciaországi Calais városában, mivel migránsok hatoltak be a Nagy-Britanniát Franciaországgal összekötő Csatorna-alagútba, elállva a síneket, hogy megkíséreljék a felkapaszkodást a szerelvényekre. Az osztrák vasúti pályaudvarokon nyugodt a helyzet. Olaszország bejelentette: kész visszíállítani az ellenőrzést az osztrák határon. Cameron brit miniszterelnök szerint nem jelent megoldást az újabb és újabb menekültek befogadása. A szlovák külügyminiszter úgy nyilatkozott: a schengeni rendszer ténylegesen összeomlott. Csehországban jogászok és emberjogvédők tiltakoztak szerdán amiatt, hogy a rendőrség előző nap a regisztráció részeként filctollal számozta meg az országba érkezett menekülteket. A bécsi pályaudvarra több száz menekült érkezett Budapestről.

Nyílt beszédet várnak a szlovákok

A szlovák kormány ugyancsak szerdán nyilatkozatban közölte: azt akarja, hogy az Európai Unió nyíltan, becsületesen és részletesen vitassa meg a migrációs helyzetet. Pozsony szerint jelenleg a vita lényegében egyetlen témára összepontosít: a bevándorlók szétosztására. Miroslav Lajcák közölte: eközben az EU egyik alappillére, a lakosság szabad mozgása alapjaiban rendült meg.

A migránsok teljesen szabadon utaznak át olyan tagállamokon, amelyek feladata a schengeni határok védelme. Normális körülmények között nehéz schengeni vízumhoz jutni, ám jelenleg emberek tízezrei érkeznek Szlovákiába bármiféle előzetes ellenőrzés nélkül. Van-e hát Schengenünk, vagy nincs?" - tette fel a kérdést a szlovák külügyminiszter.

Hozzátette, hogy kormánya nemcsak a közös külső határ következetes védelmét szorgalmazza, hanem erőfeszítéseket akar a migrációt kiváltó okok megszüntetésére és az embercsempész bandák felszámolására.

"Visszautasítom, hogy Szlovákiára olyan országként tekintsenek, amely nem szolidáris" - mondta. Lajcák szavai szerint az EU inkább csak sodródik, lépéseivel az eseményeket követi, ahelyett hogy elébük vágna.

A júniusi EU-csúcs óta semmilyen fórum nem foglalkozott a témával, és nagyon kevés tett történt. A legtöbb tárgyalás a kvótákról szólt - mondta Lajcák hozzátéve, hogy Szlovákia ragaszkodik az önkéntesség elvéhez, és hogy a migránsok szétterítésének a tagállamokban semmi köze a gond megoldásához.

Cameron: Más típusú válasz kell a migrációra

A brit miniszterelnök szerint az Európai Unióban kialakult migrációs válságra "nem az újabb és újabb menekültek" befogadása a helyes válasz.

David Cameron, aki hosszú idő óta először szólalt meg az ügyben, a BBC brit közszolgálati televíziónak nyilatkozva szerdán kijelentette: Nagy-Britannia számos intézkedést tesz a válsághelyzet kezelésére, egyebek mellett segítséget nyújt azoknak az országoknak a stabilizálásához, ahonnan a menekültek tömegével érkeznek. Hozzátette: a legfontosabb feladat a béke, a stabilitás és a gazdaság helyreállítása ezekben az országokban, és az, hogy a jelenleg Európába tartó menekültek hazájukban találhassanak jó állást maguknak.

Arra a felvetésre, hogy más európai uniós társállamok több menekült befogadását követelik Londontól, Cameron kijelentette: Nagy-Britannia eddig is számos "valódi menedékkérőt" fogadott szíriai menekülttáborokból, és a brit kormány felülvizsgálat alatt tartja ezt a kérdést.

A brit kormány egyelőre ötszáz szíriai menekült befogadására vállalt kötelezettséget, jóval kevesebbre, mint más nagy EU-tagállamok. "Nem hiszem azonban, hogy a migrációs válságra egyszerűen az újabb és újabb menekültek befogadása lenne a válasz" - mondta a szerdai BBC-interjúban a brit kormányfő. Cameron ezzel alig burkoltan visszautasította egy magas rangú német kormánypárti képviselő éles hangú figyelmeztetését.

Utazók százai rekedtek a franciáknál

Három vonat végül kora hajnalban folytatta útját Londonba, míg három visszatért oda, ahonnan elindult, a párizsi, illetve londoni pályaudvarra. Az alagútba behatolókat a rendőrség eltávolította.

Az egyik Londonba tartó vonat 1,6 kilométerre állt meg az alagút bejáratától és vesztegelt a nyílt pályán. Az utasok csaknem négy órán át ücsörögtek a sötétben, és egy ízben azt is mondták nekik, hogy legyenek csendben, figyeljék az olyan zajokat, amelyek arra utalnak, hogy emberek másznak fel a vagonok tetejére.

Bajor belügyminiszter: "szabadjegyként" értelmezték a menekültek a szír menedékkérőkre vonatkozó változtatásokat

A bajor belügyminiszter szerint a Magyarországon tartózkodó menekültek úgy értelmezték a német menekültügyi hatóságnak azt a döntését, hogy a szír menedékkérőket nem küldik vissza abba az országba, ahol beléptek az EU-ba, hogy szabadon továbbmehetnek Németország felé.

Joachim Herrmann a Passauer Neue Presse című lapban szerdán megjelent interjúban elmondta, hogy jó szándékú döntés volt a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hatóság (BAMF) részéről, hogy a szír menedékkérőket nem küldik vissza, hanem önként átvállalják a menekültügyi eljárás lefolytatását. Ugyanakkor a Magyarországon tartózkodó menekültek közül sokan "szabadjegyként" fogták fel ezt a változtatást - mondta a konzervatív CSU politikusa.

Joachim Herrmann hangsúlyozta, hogy segítséget kell nyújtani Magyarországnak és meg kell akadályozni, hogy további menedékkérők utazzanak Magyarországról Németországba. 

Hozzátette, hogy "európai megoldásokra van szükség, Dél-Európában központi befogadó intézményekkel, és a menekültek Európán belüli igazságos elosztásával".

Basescu: Romániának el kell utasítania a migránsok befogadását

Traian Basescu volt államfő szerint Romániának el kell utasítania a migránsok átvételét más uniós országoktól, mert nem lesz képes integrálni őket, ahogy a "romákat sem tudta integrálni annyi évtizeden keresztül" - közölte szerdán a Mediafax hírügynökség a volt elnök egy televíziós interjúját idézve.

A volt államfő szerint semmi sem kötelezi Romániát bevándorlók befogadására, azt pedig, hogy csak két évig kell gondoskodnia róluk, az Európai Unió "szép hazugságának" nevezte. 

Basescu arra figyelmeztetett: a menedékkérők befogadása nem pusztán elszállásolásukat jelenti, mert várhatóan "népes családjukat" is maguk után hozzák, biztosítani kell kulturális jogaikat, mecseteket kell építeni számukra és anyanyelvű iskolákat.

Úgy vélte: a menekültválsággal Európa saját meggondolatlanságának árát fizeti meg. Mint kifejtette: egyes európai államok siettek katonailag is hozzájárulni az észak-afrikai diktatúrák megdöntéséhez, és nem mérték fel, hogy azok alternatívája a káosz.

"Akik az európai demokráciát akarták olyan országokba áthelyezni, mint Líbia, vagy Egyiptom, azoknak most az következményekért is vállalniuk kell a felelősséget" - jelentette ki Basescu.

A román elnöki hivatal egyik tanácsadója kedden bejelentette: Románia novembertől fogadja az önként vállalt uniós kvótarendszer szerint elosztott első menekülteket. Románia Olaszországtól és Görögországtól venne át 1705 menedékkérőt, az unión kívüli menekülttáborokból további 80 rászorulót hajlandó befogadni.

Bogdan Aurescu külügyminiszter a román diplomácia éves értekezletének megnyitóján kedden úgy vélekedett: nem elegendő kvóták alapján szétosztani a menedékkérőket, mit ahogy az egyoldalú, más európai államokkal összehangolatlan megoldások sem lehetnek szerinte hosszú életűek. A problémát a "forrásnál" is kezelni kell, az Európai Unió déli szomszédságában, ahol megfelelő választ kell adni a terrorizmus megfékezés, az instabilitással szembesülő államok megerősítése érdekében - hangoztatta a román külügyminiszter.

- See more at: https://magyarhirlap.hu/cikk/34338/Fennakadasok_a_Csalagutnal#sthash.VH80mJk1.dpuf